Úspěšná kompenzace DM 2. typu sitagliptinem

14. 2. 2025

Kazuistika: Pacient, 54 let, se čtyřletou anamnézou léčené cukrovky 2. typu odeslán praktickým lékařem k prvnímu vyšetření v diabetologické ambulanci pro zhoršení kompenzace cukrovky s hodnotou glykovaného hemoglobinu HbA1c 70 mmol/mol. 

Pacient léčen několik let metforminem v dávce 2x1000 mg denně. V anamnéze je arteriální hypertenze 5 let léčená ramiprilem v dávce 5 mg denně, dále asthma bronchiale s dispenzarizací v ambulanci TRN.

Při vyšetření očního pozadí nebyla prokázána diabetická retinopatie, renální funkce se pohybují v pásmu fyziologických hodnot (eGF 1.35 ml/sec.).

Terapie diabetu intenzifikována sitagliptinem v dávce 100 mg denně. Přibližně po 14 dnech terapie sitagliptinem již pacient naměřil normální hodnoty glykémií preprandiálně i postprandiálně.

Šest měsíců po zahájení terapie sitagliptinem dokumentován v laboratoři pokles HbA1c z původních 70 mmol/mol na 53 mmol/mol.

Subjektivně se pacient cítí dobře, při diabetologických kontrolách zůstává hodnota glykovaného hemoglobinu HbA1c v rozmezí 50-53 mmol/mol.

Po celou dobu terapie sitagliptinem 100 mg denně v kombinaci s metforminem 2x1000 mg nedošlo k hmotnostnímu přírůstku ani k rozvoji hypoglykémie.

Absenci rozvoje možné hypoglykémie pacient velmi oceňuje zejména jako řidič motorového vozidla.

MUDr. Jiří Runge,
Endokrinologie a diabetologie, Dětská endokrinologie a diabetologie Sokolov

Ovlivňuje konopí paměť?

28. 1. 2025

Časté užívání konopí může mít negativní vliv na pracovní paměť, která pomáhá při plnění kognitivních úkolů

Partneři projektu