Odpolední spánek prospívá jen 2x týdně

19. 9. 2019

Vědci už dlouho řeší otázku, nakolik je pro zdraví srdce prospěšný odpolední spánek. Důkazy se diametrálně lišily. Podle nové studie se zdá, že rozhoduje jeho četnost a délka.

Švýcarští vědci pět let sledovali 3462 lidí ve věku od 35 do 75 let a zjistili, že ti, kteří si jednou nebo dvakrát týdně dopřejí odpolední zdřímnutí dlouhé pět minut až jednu hodinu, mají až o 48 % nižší pravděpodobnost prodělání infarktu nebo mrtvice než ti, kteří odpoledne nespí.

U častějšího nebo delšího zdřímnutí už ale autoři studie spojení nenašli. Naopak čím častěji člověk odpoledne spí, tím pravděpodobnější je, že ho postihne fatální či nefatální kardiovaskulární onemocnění. Tendence spát odpoledne častěji nebo pravidelně často totiž bývá důsledkem nějakého zdravotního problému.

Zdroj: Hausler N et al. Association of napping with incident cardiovascular events in a prospective cohort study. Heart.BMJ.com. http://dx.doi.org/10.1136/heartjnl-2019-314999

Na demenci upozorní až 20 let předem

20. 12. 2024

Klíčovými prediktory nástupu demence jsou faktory životního stylu, jako je nedostatek pohybu, obezita a absence koníčků ve věku 60 let

Partneři projektu