Pro zobrazení tohoto obsahu je třeba být přihlášen.
Webinář
12 | 6 | 2018
Pro zobrazení tohoto obsahu je třeba být přihlášen.
Detail videa
Pro zobrazení tohoto obsahu je třeba být přihlášen.
Used with permission of the American Society of Clinical Oncology. All rights reserved. © 2021 American Society of Clinical Oncology
27. 7. 2021 | CZE
klinická onkologie, gynekologie a porodnictví
prof. MUDr. Michal Zikán, Ph.D.
Letošní kongres ASCO® přinesl novinky i v péči o onkogynekologické pacientky. Prezentované studie věnující se léčbě karcinomu ovaria se soustředí především na cílenou léčbu antiangiogenními látkami, nebo PARP inhibitory. Studie fáze III ENGOT Ov-15 přichází se závěrem, že prodloužené podání bevacizumabu v primární léčbě nad 15 měsíců trvání nepřináší benefit v prodloužení PFS, ani OS. Naopak pokračování v léčbě bevacizumabem po progresi onemocnění současně s dubletem 2. linie chemoterapie může dle závěrů studie fáze III ENGOT Ov-17 vést k významnému prodloužení PFS.
Studie zabývající se možností využití olaparibu v udržovací léčbě recidivujícího karcinomu vaječníků (např. OPINION, LIGHT) zkoumaly především efekt terapie u žen s defektem homologní rekombinace (HRD) s pozitivním výsledkem. Lze tedy předpokládat, že v nejbližší době bude vytvořen tlak za zavedení vyšetření HRD (kromě germinálního a somatického testování) do standardu vyšetření ovariálního karcinomu.
U karcinomu endometria byla pozornost věnována především užití checkpoint inhibitorů. Aplikace pembrolizumabu (anti-PD1) se stává standardem u MMR deficientního, recidivujícího karcinomu endometria (nejen u něj – jde o první protinádorový lék s indikací podle molekulárních charakteristik nádoru, bez ohledu na morfologii a lokalizaci). U nádorů, které defekt mismatch repair systému (MMR) nemají, se ukazuje jako účinná kombinace pembrolizumabu s lenvatinibem (anti-VEGFR).
I v léčbě recidivujícího a primárně metastatického karcinomu děložního hrdla se ve studiích fáze II uplatňuje především imunoterapie, ať již jako single agent, nebo v kombinaci, např. s plazmidovou HPV vakcínou.
Prezentovaný výzkum také poukázal na projekty, jejichž výstupy budeme v nejbližší době netrpělivě očekávat – u karcinomu ovaria jde o užití pembrolizumabu (a dalších checkpoint inhibitorů) v primární léčbě, event. také aplikace protilátek proti folátovému receptoru. U karcinomu děložního hrdla je to zejména užití tisotumab vedotinu, který vykazuje slibné výsledky v léčbě recidivujícího, nebo primárně metastazujícího nádoru, nebo použití checkpoint inhibitorů samostatně, či v kombinaci s HPV vakcínami.
21. 9. 2021 | CZE
klinická onkologie, imunoterapie onkologických onemocnění
prof. MUDr. Luboš Petruželka, CSc.
Novinky z nejvýznamnějšího setkání onkologů 2021
9. 9. 2021 | CZE
klinická onkologie, karcinom prostaty
MUDr. Martin Matějů, Ph.D.
Novinky z nejvýznamnějšího setkání onkologů 2021
12 | 6 | 2018
Vážená paní, vážený pane,
vstupujete na stránky, jejichž jedna část je určena lékařům a druhá nelékařským zdravotnickým pracovníkům. Obsah stránek pro lékaře není vhodný pro širokou veřejnost a nelékařské zdravotnické pracovníky, neboť obsahuje odborné informace o léčivých přípravcích, včetně reklamních sdělení, která se k nim vztahují. Tyto informace a sdělení jsou určeny výhradně odborníkům dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., tedy osobám oprávněným léčivé přípravky předepisovat nebo vydávat. Více informací zde.
Prosíme, zvolte jednu ze dvou následujících kategorií a na základě této volby Vám bude nabídnut obsah určený pro Vaši kategorii.
Jsem lékař/lékařka
Prohlašuji, že jsem se s výše uvedeným poučením seznámil(a), že jsem odborníkem
ve smyslu zákona č. 40/1995 Sb. o regulaci reklamy v platném znění, čili osobou
oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky
vydávat.
Jsem nelékařský zdravotnický pracovník