Pro zobrazení tohoto obsahu je třeba být přihlášen.
Webinář
12 | 6 | 2018
Pro zobrazení tohoto obsahu je třeba být přihlášen.
Detail videa
Pro zobrazení tohoto obsahu je třeba být přihlášen.
Used with permission of the American Society of Clinical Oncology. All rights reserved. © 2021 American Society of Clinical Oncology
30. 6. 2021 | CZE
klinická onkologie, karcinom plic
doc. MUDr. Milada Zemanová, Ph.D.
Na virtuální konferenci ASCO® 2021 bylo přijato celkem 547 prezentací s tématem plicní rakoviny, z toho 37 přednášek, 32 diskutovaných posterů, 180 posterů a 264 dalších virtuálně publikovaných abstraktů, 35 % všech příspěvků se týkalo imunoterapie pomocí checkpoint inhibitorů, což je již dobře zavedená léčba první i druhé linie NSCLC, a kombinace imunochemoterapie získala registraci také do první linie léčby malobuněčného karcinomu.
Na ASCO® 2021 byla u metastazujícího NSCLC věnována největší pozornost otázce, jaký režim vybrat pro první linii. Byla prezentována dvouletá aktualizace studie CheckMate 9LA, která potvrdila významný přínos kombinace ipilimumab + nivolumab + 2 cykly chemoterapie s 38% dvouletým přežitím. Prospěchu bylo dosaženo u všech PD-L1 podskupin a zejména v podskupině s mozkovými metastázami. Souhrnná analýza osmi studií s 2108 pacienty meta-NSCLC s PD-L1 1–49 % prokázala významně lepší výsledky léčby kombinaci imuno + chemo oproti imuno samotné, výjimkou byla podskupina nemocných nad 75 let, kteří z přidání chemoterapie prospěch neměli.
Souhrnná analýza studií s atezolizumabem hodnotila výsledky léčby ve vztahu k imunitně podmíněným nežádoucím účinkům a potvrdila dřívější pozorování, že nemocní s toxicitou charakteru autoimunitní reakce mají delší přežití než ti bez toxicity. Překvapivé možná je, že lepší výsledky byly u nemocných s toxicitou definovanou jako imunitně podmíněná též v kontrolní skupině na léčbě chemoterapií. Léčba anti-PD-1/PD-L1 se nezadržitelně prosazuje také do lokalizovaného stadia NSCLC, což mimo jiné potvrdil pětiletý update studie PACIFIC s durvalumabem podávaným po dobu jednoho roku po ukončení konkomitantní chemoradioterapie inoperabilního NSCLC, kde je po pěti letech naživu 43 % pacientů.
Ambici pro stejnou indikaci má také pembrolizumab podle studie KEYNOTE-799 a atezolizumab ve studii AFT-16. Atezolizumab prokázal účinnost u operabilního NSCLC ve studii ImPower010, kde významně prodloužil dobu do progrese ve stadiu II–IIIA u PD-L1 ≥ 1% populace s HR 0,66 (0,50; 0,88), p = 0,0039. Studie CheckMate 816 má strategii neoadjuvantní kombinace nivolumab + chemo vs. chemo u resekabilního NSCLC – byly představeny chirurgické výsledky. Kombinace s nivolumabem prokázala významně vyšší četnost patologicky kompletních remisí i rozsahu histopatologické odpovědi napříč všemi stadii, v rameni s imunoterapií bylo numericky více operací, R0 resekcí, operace byly méně rozsáhlé a bylo i méně komplikací. Co se týče EGFR mutovaných NSCLC, hlavní pozornost je nyní věnována rezistenci na TKI, zejména po selhání osimertinibu. Slibné výsledky prokazuje kombinace amivantanab + lazertinib nebo patritumab deruxtecan. U NSCLC s EGFR insercí v exonu 20 by mohl být účinný přípravek s názvem DZD9008. Velké očekávání je zaměřeno na sotorasib u KRAS p.G12C mutovaných NSCLC, i když bude možná nutné počkat na výsledky probíhající studie CodeBreak 200 sotorasib vs. docetaxel. Další molekulárně cílená léčba je očekávána v důsledku identifikace vzácnějších řídících mutací pomocí diagnostiky NGS, ať již z nádorové tkáně, nebo identifikací v cirkulující nádorové DNA.
Na závěr nelze opominout malobuněčný karcinom, po loňském a předloňském absolutoriu kombinace imuno- a chemoterapie byla letos pozornost upřena na radioterapii, a to na výsledky studie CALGB 30610 (Alliance) / RTOG 0538. Porovnáním standardu 45 Gy BID / 3 týdny oproti experimentální vysoké dávce 70 Gy QD / 7 týdnů, od 1.–2. cyklu ze 4 podávaných chemoterapií platina/etoposid u stadia limited disease nedošlo k překonání více než 20 let starého a málo používaného režimu hyperfrakcionace. I když výsledky čtyřletého přežití 35 % vs. 39 % [s HR 0,94 (0,75–1,17), p = 0,591= NS] poukazují na shodnou účinnost obou frakcionačních režimů, nebyla u nového režimu otestována noninferiorita, a proto jej formálně nelze prohlásit za stejně účinný.
21. 9. 2021 | CZE
klinická onkologie, imunoterapie onkologických onemocnění
prof. MUDr. Luboš Petruželka, CSc.
Novinky z nejvýznamnějšího setkání onkologů 2021
9. 9. 2021 | CZE
klinická onkologie, karcinom prostaty
MUDr. Martin Matějů, Ph.D.
Novinky z nejvýznamnějšího setkání onkologů 2021
12 | 6 | 2018
Vážená paní, vážený pane,
vstupujete na stránky, jejichž jedna část je určena lékařům a druhá nelékařským zdravotnickým pracovníkům. Obsah stránek pro lékaře není vhodný pro širokou veřejnost a nelékařské zdravotnické pracovníky, neboť obsahuje odborné informace o léčivých přípravcích, včetně reklamních sdělení, která se k nim vztahují. Tyto informace a sdělení jsou určeny výhradně odborníkům dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., tedy osobám oprávněným léčivé přípravky předepisovat nebo vydávat. Více informací zde.
Prosíme, zvolte jednu ze dvou následujících kategorií a na základě této volby Vám bude nabídnut obsah určený pro Vaši kategorii.
Jsem lékař/lékařka
Prohlašuji, že jsem se s výše uvedeným poučením seznámil(a), že jsem odborníkem
ve smyslu zákona č. 40/1995 Sb. o regulaci reklamy v platném znění, čili osobou
oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky
vydávat.
Jsem nelékařský zdravotnický pracovník