Pro zobrazení tohoto obsahu je třeba být přihlášen.
Pro zobrazení tohoto obsahu je třeba být přihlášen.
Detail videa
Pro zobrazení tohoto obsahu je třeba být přihlášen.
29. 1. 2020 | CZE
klinická onkologie, gynekologie a porodnictví
prof. MUDr. Michael HALAŠKA, Ph.D.
Výskyt nádorových onemocnění v těhotenství je vzácný, nicméně bude neustále narůstat. V rámci diagnostiky a vstupního stagingu existují z hlediska vyšetřovacích metod četné limitace kvůli radiační ochraně vyvíjejícího se plodu. Zároveň je také ztížena diagnostika – v důsledku zvětšující se dělohy. Ultrazvukové vyšetření, včetně dopplerovského zobrazení, je vždy první metodou volby. Z hlediska ionizujících vyšetřovacích metod je stanovena prahová hodnota pro významné poškození plodu na 100 mGy. RTG srdce a plic i mamografie jsou vyšetření, která jsou s řádným břišním stíněním povolena. Použití MRI je v graviditě běžné, doporučuje se neprovádět zobrazení s kontrastním gadoliniem. Mapování sentinelových uzlin s použitím radioaktivní látky je vzhledem k proximitě k vyvíjejícímu se plodu kontraindikováno u karcinomu děložního hrdla. Naopak u karcinomu prsu a vulvy kontraindikováno není.
Karcinom děložního hrdla je z gynekologických malignit nejčastějším nádorem. Diagnostikován je zpravidla v časném stadiu. Při časných stadiích lze stagingovou lymfadenektomii provést laparotomicky či laparoskopicky, ideálně mezi 14. až 16. týdnem těhotenství, maximálně do 22. týdne těhotenství. Z hlediska výkonu na hrdle děložním je preferována simplexní trachelektomie, protože radikální trachelektomie jsou zatíženy extrémními riziky pro plod. Při lokálně pokročilém nálezu lze aplikovat po prvním trimestru neoadjuvantní chemoterapii založenou na platině. Při pokročilých stadiích je zpravidla nutné ukončit těhotenství, protože chemoradioterapie na malou pánev není slučitelná s vyvíjejícím se plodem.
Nádory vaječníků jsou v těhotenství zpravidla zachyceny v časných stadiích díky frekventním ultrazvukovým kontrolám. Pro diagnostiku je zásadní ultrazvukové vyšetření, zatímco nádorové markery nemají v průběhu těhotenství vypovídající hodnotu. Stagingové postupy u těhotných pacientek s ovariálním karcinomem mohou zahrnovat infrakolickou omentektomii, appendektomii, biopsii pánevního peritonea a pánevní a paraaortální lymfadenektomii. Obecným doporučením je, že pokud není spolehlivě možné z důvodu zvětšené dělohy a limitované možnosti manipulace s dělohou vyšetřit pánevní peritoneum a Douglasův prostor, je nutné naplánovat restagingovou operaci po porodu. Při indikaci k chemoterapii používáme standardní kombinaci platiny a paklitaxelu.
Karcinom vulvy se v těhotenství vyskytuje extrémně vzácně, základem je chirurgický zákrok.
15. 3. 2021 | CZE
chirurgie, klinická onkologie, karcinom prostaty
Prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc.
12. PragueONCO VIRTUAL
15. 3. 2021 | CZE
klinická onkologie
Doc. MUDr. Tomáš Büchler, Ph.D.
12. PragueONCO
15. 3. 2021 | CZE
klinická onkologie, karcinom prsu
Prof. MUDr. David Cibula, CSc.
12. PragueONCO VIRTUAL
12 | 6 | 2018
Vážená paní, vážený pane,
vstupujete na stránky, jejichž jedna část je určena lékařům a druhá nelékařským zdravotnickým pracovníkům. Obsah stránek pro lékaře není vhodný pro širokou veřejnost a nelékařské zdravotnické pracovníky, neboť obsahuje odborné informace o léčivých přípravcích, včetně reklamních sdělení, která se k nim vztahují. Tyto informace a sdělení jsou určeny výhradně odborníkům dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., tedy osobám oprávněným léčivé přípravky předepisovat nebo vydávat. Více informací zde.
Prosíme, zvolte jednu ze dvou následujících kategorií a na základě této volby Vám bude nabídnut obsah určený pro Vaši kategorii.
Jsem lékař/lékařka
Prohlašuji, že jsem se s výše uvedeným poučením seznámil(a), že jsem odborníkem
ve smyslu zákona č. 40/1995 Sb. o regulaci reklamy v platném znění, čili osobou
oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky
vydávat.
Jsem nelékařský zdravotnický pracovník