This site is intended for healthcare professionals

Detail videa

22. 1. 2021 | CZE

Systémová terapie nemetastatického kastračně rezistentního karcinomu prostaty

klinická onkologie, karcinom prostaty, urologie

doc. MUDr. Tomáš Büchler, Ph.D.

Léčba molekulami cílenými na androgenový receptor (ARTA – androgen-receptor targeted agents) byla původně určena jen nemocným s metastatickým kastračně rezistentním karcino­mem prostaty (CRPC). Novější klinické studie však ukazují, že léčba ARTA účinkuje i v dřívějších fá­zích onemocnění, tedy i u pacientů s metastatic­kým kastračně senzitivním karcinomem prostaty (CSPC) a u nemetastatického CRPC (nmCRPC).

Pacienti s rychle rostoucím prostatickým specific­kým antigenem (PSA) navzdory androgenové de­privaci (ADT) při negativním výsledku standard­ních zobrazovacích metod (CT hrudníku, břicha a malé pánve a scintigrafie skeletu) mají vysoké riziko vzniku metastatického onemocnění. Stan­dardním postupem u těchto pacientů s nmCRPC bylo až donedávna sledování s opakovaným testo­váním PSA a opakováním restagingu při jeho vý­znamnějším nárůstu. Pacienti v těchto situacích často sami požadují léčbu a někteří lékaři občas přidávali k ADT bikalutamid i bez důkazu o jeho prospěchu. Guidelines Evropské urologické aso­ciace z roku 2018 nedoporučovaly léčbu pacientů s nmCRPC mimo klinické studie.

V současnosti máme data o účinnosti tří hor­monálních antagonistů – darolutamidu, apalu­tamidu a enzalutamidu v léčbě nmCRPC. Meto­dika studie a kritéria pro zařazení pro tři studie s uvedenými léky byly podobné. Absence me­tastáz byla stanovena konvenčním stagingem (CT trupu a scintigrafie skeletu). Podmínkou bylo celkové PSA ≥ 2 ng/ml s postupným nárůs­tem navzdory kastračním hodnotám testoste­ronu. Pacienti museli mít dobu zdvojnásobení PSA (PSA doubling time) kratší než 10 měsíců. Byla povolena lokální lymfadenopatie (pod úrov­ní úrov­ní bifurkace aorty) menší než 2 cm ve studiích ARAMIS (darolutamid) a SPARTAN (apalutamid) a menší než 1,5 cm ve studii PROSPER (enzaluta­mid). Ve všech uvedených studiích bylo prokázá­no prodloužení doby do vzniku metastáz a také prodloužení celkového přežití.


Prezentace ke stažení

  • doc. MUDr. Tomáš Büchler, Ph.D. – Viktor Soukup_Karcinom močového měchýře – doporučené postupy v lokální terapii

Podobné

11. 4. 2025 | CZE

Imunoterapie napříč vybranými diagnózami

klinická onkologie, imunoterapie onkologických onemocnění, Karcinom plic, Kolorektální karcinom, karcinom prsu, karcinom ledvin, melanom, gynekologie a porodnictví, karcinom prostaty

Prof. MUDr. Luboš Petruželka, CSc. , Doc. MUDr. Igor Kiss, Ph.D., MBA, MUDr. Martin Matějů, Ph.D., Doc. MUDr. Alexandr Poprach, Ph.D., Prof. MUDr. Jindřích Fínek, Ph.D.

Fórum precizní onkologie 2025

11. 4. 2025 | CZE

Imunoterapie

klinická onkologie

Prof. MUDr. Jiřina Bartůňková, DrSc., MUDr. Jan Špaček, Ph.D., Doc. MUDr. Pavel Otáhal, Ph.D., Doc. MUDr. Michal Vočka, Ph.D.

Fórum precizní onkologie 2025

11. 4. 2025 | CZE

Terčová terapie–tumor specifická terapie

klinická onkologie

MUDr. Jan Špaček, Ph.D., MUDr. Zuzana Bielčiková, Ph.D., Doc. MUDr. Michal Vočka, Ph.D., MUDr. Stanislav John, Ph.D.

Fórum precizní onkologie 2025

Další videa

Partneři projektu