This site is intended for healthcare professionals

Detail videa

28. 1. 2022 | CZE

Stereotaktická radioterapie v léčbě karcinomu pankreatu

klinická onkologie

MUDr. Radim Němeček, Ph.D.,

Autorský kolektiv: MUDr. Ivo Novotný, CSc., MUDr. Petr Burkoň, Ph.D.

MUDr. Radim Němeček, Ph.D., ve svém vystoupení prezentoval práci kolektivu stereotaktického týmu a především MUDr. Petra Burkoně, Ph.D., z Masarykova onkologického ústavu (MOÚ), kteří se věnují využití cílené stereotaktické radioterapie u pacientů s lokálně pokročilým adenokarcinomem pankreatu. Karcinom pankreatu (KP), u něhož se očekává nárůst mortality i v následujících letech, je jedním z pěti hlavních nádorových zabijáků a představuje hrozbu především ve vyspělých zemích. Problém spočívá především v tom, že 80 % pacientů je diagnostikováno s již pokročilým, neresekabilním onemocněním a i z těch, kteří úspěšně absolvovali R0 resekci a adjuvantní léčbu, 85 % zrelabuje! (5leté přežití ≤ 30 %, po 3 letech od dg zůstává bez relapsu méně než 40 % pacientů). Pravděpodobnost přežití ≥ 5 let („cure rate“) je udávána jen cca 6–10 %. Medián celkového přežití u pacientů s metastickým KP bez léčby je cca 4 měsíce. Příčiny spočívají především v pozdním stanovení diagnózy (dlouhý asymptomatický průběh) a komplikované anatomické lokalizaci. Roli hraje také to, že denzní vazivové stroma zamezuje přístupu cytostatik. Navíc je KP jedno z nejrezistentnějších onemocnění vůči chemo- i radioterapii. Z pohledu onkologa jde o několik pacientů v jednom (nádor + alg. syndrom + DM + anorexie + ikterus…). Dále se MUDr. Němeček zaměřil na lokálně pokročilý KP, tvořící 20–30 % onemocnění. Na stanovení resekability se podílí multidisciplinární tým. Léčba spočívá v systémové (paliativní) chemoterapii s neoadjuvantním záměrem. Stereotaktická radioterapie představuje technicky náročnou metodu, která vyžaduje minimální přerušení systémové léčby, je spojena se snížením rizika vzdálené diseminace, má dobrou toleranci a četnost lokálního relapsu onemocnění je signifikantně snížena. Tato metoda je také součástí guidelines NCCN z r. 2021. Efekt této metody pak MUDr. Němeček prezentoval na konkrétních studiích a představil pilotní zkušenosti z Masarykova onkologického ústavu. Závěrem shrnul, že lokálně pokročilý KP tvoří 1/3 všech nově dg nádorů pankreatu, současným terapeutickým standardem je zahájení systémové chemoterapie režimy stejnými jako u meta onemocnění (mFOLFIRINOX nebo gem/nab-paklitaxel) s přešetřením po 3 měsících (k vyloučení pacientů s rychlou progresí onemocnění). I přes výrazné zlepšení výsledků chemoterapie často inoperabilita trvá (perzistuje infiltrace důležitých cévních kmenů). V takovém případě stereotaktická radioterapie umožňuje dosažení lokální kontroly při minimálním přerušení systémové léčby (která je nutná k zabránění vzdálené diseminace) a nabízí šanci na prodloužení celkového přežití. Při jejím správném naplánování (nutnost zavedení klipů) ji pacienti dle zkušeností MOÚ i výsledků provedených studií velmi dobře tolerují.


Prezentace ke stažení

  • MUDr. Radim Němeček, Ph.D., MUDr. Ivo Novotný, CSc. MUDr. Petr Burkoň, Ph.D. – Stereotaktická radioterapie v léčbě karcinomu pankreatu

Podobné

11. 4. 2025 | CZE

Imunoterapie napříč vybranými diagnózami

klinická onkologie, imunoterapie onkologických onemocnění, Karcinom plic, Kolorektální karcinom, karcinom prsu, karcinom ledvin, melanom, gynekologie a porodnictví, karcinom prostaty

Prof. MUDr. Luboš Petruželka, CSc. , Doc. MUDr. Igor Kiss, Ph.D., MBA, MUDr. Martin Matějů, Ph.D., Doc. MUDr. Alexandr Poprach, Ph.D., Prof. MUDr. Jindřích Fínek, Ph.D.

Fórum precizní onkologie 2025

11. 4. 2025 | CZE

Imunoterapie

klinická onkologie

Prof. MUDr. Jiřina Bartůňková, DrSc., MUDr. Jan Špaček, Ph.D., Doc. MUDr. Pavel Otáhal, Ph.D., Doc. MUDr. Michal Vočka, Ph.D.

Fórum precizní onkologie 2025

11. 4. 2025 | CZE

Terčová terapie–tumor specifická terapie

klinická onkologie

MUDr. Jan Špaček, Ph.D., MUDr. Zuzana Bielčiková, Ph.D., Doc. MUDr. Michal Vočka, Ph.D., MUDr. Stanislav John, Ph.D.

Fórum precizní onkologie 2025

Další videa

Partneři projektu