Pro zobrazení tohoto obsahu je třeba být přihlášen.

Pro zobrazení tohoto obsahu je třeba být přihlášen.
Detail videa
Pro zobrazení tohoto obsahu je třeba být přihlášen.
21. 1. 2021 | CZE
klinická onkologie, gynekologie a porodnictví
prof. MUDr. Pavel Dundr, Ph.D.
Molekulární testování se v onkogynekologii stává standardní součástí rutinních diagnostických postupů. Výrazný rozvoj problematiky však vyžaduje kontinuální implementaci nových poznatků a postupů do praxe a v tomto ohledu je zcela zásadní úzká klinicko-patologická spolupráce. Cílem následujícího sdělení je diskutovat možnosti molekulárního testování s ohledem na jejich prognostický a prediktivní význam. Probrány jsou tři základní okruhy zahrnující problematiku testování mikrosatelitové instability, komplexního molekulárního testování u karcinomu endometria a testování somatických mutací genů BRCA 1/2 u pacientek s karcinomem ovaria. S ohledem na testování mikrosatelitové instability jsou diskutovány nejen technické možnosti (exprese na úrovni MMR proteinů, testování instability mikrosatelitů metodou fragmentační analýzy a testování metodou NGS), ale i praktický význam včetně screeningu Lynchova syndromu a predikování odpovědi na imunoterapii. Hodnocení MSI je také nezbytnou součástí molekulární klasifikace karcinomů endometria, která nabývá na významu zejména v případě málo diferencovaných endometroidních karcinomů. Molekulární klasifikace endometroidního karcinomu endometria do čtyř základních typů (POLE ultramutovaný, mikrosatelitově instabilní [MMR deficientní], NSMP [nespecifický molekulární profil; „copy number low“] a p53 mutovaný [„copy number high“]) je prognosticky významná a má reálný léčebný dopad. Význam molekulárního testování je ale i v rámci diferenciální diagnostiky při stanovení histologického typu nádoru u nádorů s nejednoznačnou morfologií a imunofenotypem. Testování somatických mutací genů BRCA 1 a BRCA 2 u pacientek s karcinomem ovaria je pro účely indikace léčby PARP inhibitory v ČR standardně dostupné již od roku 2018, v rámci přednášky bude diskutována stávající situace i možnosti rozšířeného testování dalších genů podílejících se na procesu homologní rekombinace.
11. 4. 2025 | CZE
klinická onkologie, imunoterapie onkologických onemocnění, Karcinom plic, Kolorektální karcinom, karcinom prsu, karcinom ledvin, melanom, gynekologie a porodnictví, karcinom prostaty
Prof. MUDr. Luboš Petruželka, CSc. , Doc. MUDr. Igor Kiss, Ph.D., MBA, MUDr. Martin Matějů, Ph.D., Doc. MUDr. Alexandr Poprach, Ph.D., Prof. MUDr. Jindřích Fínek, Ph.D.
Fórum precizní onkologie 2025
11. 4. 2025 | CZE
klinická onkologie
Prof. MUDr. Jiřina Bartůňková, DrSc., MUDr. Jan Špaček, Ph.D., Doc. MUDr. Pavel Otáhal, Ph.D., Doc. MUDr. Michal Vočka, Ph.D.
Fórum precizní onkologie 2025
11. 4. 2025 | CZE
klinická onkologie
MUDr. Jan Špaček, Ph.D., MUDr. Zuzana Bielčiková, Ph.D., Doc. MUDr. Michal Vočka, Ph.D., MUDr. Stanislav John, Ph.D.
Fórum precizní onkologie 2025
12 | 6 | 2018
Vážená paní, vážený pane,
vstupujete na stránky, jejichž jedna část je určena lékařům a druhá nelékařským zdravotnickým pracovníkům. Obsah stránek pro lékaře není vhodný pro širokou veřejnost a nelékařské zdravotnické pracovníky, neboť obsahuje odborné informace o léčivých přípravcích, včetně reklamních sdělení, která se k nim vztahují. Tyto informace a sdělení jsou určeny výhradně odborníkům dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., tedy osobám oprávněným léčivé přípravky předepisovat nebo vydávat. Více informací zde.
Prosíme, zvolte jednu ze dvou následujících kategorií a na základě této volby Vám bude nabídnut obsah určený pro Vaši kategorii.
Jsem lékař/lékařka
Prohlašuji, že jsem se s výše uvedeným poučením seznámil(a), že jsem odborníkem
ve smyslu zákona č. 40/1995 Sb. o regulaci reklamy v platném znění, čili osobou
oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky
vydávat.
Jsem nelékařský zdravotnický pracovník