This site is intended for healthcare professionals

Detail videa

21. 1. 2021 | CZE

Prognostické a prediktivní testování v onkogynekologii

klinická onkologie, gynekologie a porodnictví

prof. MUDr. Pavel Dundr, Ph.D.

Molekulární testování se v onkogynekologii stává standardní součástí rutinních diagnos­tických postupů. Výrazný rozvoj problematiky však vyžaduje kontinuální implementaci no­vých poznatků a postupů do praxe a v tomto ohledu je zcela zásadní úzká klinicko-patolo­gická spolupráce. Cílem následujícího sdělení je diskutovat možnosti molekulárního testování s ohledem na jejich prognostický a prediktiv­ní význam. Probrány jsou tři základní okruhy zahrnující problematiku testování mikrosate­litové instability, komplexního molekulárního testování u karcinomu endometria a testování somatických mutací genů BRCA 1/2 u pacien­tek s karcinomem ovaria. S ohledem na testo­vání mikrosatelitové instability jsou diskutovány nejen technické možnosti (exprese na úrovni MMR proteinů, testování instability mikrosate­litů metodou fragmentační analýzy a testování metodou NGS), ale i praktický význam včetně screeningu Lynchova syndromu a predikování odpovědi na imunoterapii. Hodnocení MSI je také nezbytnou součástí molekulární klasifikace karcinomů endometria, která nabývá na význa­mu zejména v případě málo diferencovaných endometroidních karcinomů. Molekulární klasi­fikace endometroidního karcinomu endomet­ria do čtyř základních typů (POLE ultramutova­ný, mikrosatelitově instabilní [MMR deficientní], NSMP [nespecifický molekulární profil; „copy number low“] a p53 mutovaný [„copy number high“]) je prognosticky významná a má reálný léčebný dopad. Význam molekulárního testo­vání je ale i v rámci diferenciální diagnostiky při stanovení histologického typu nádoru u ná­dorů s nejednoznačnou morfologií a imunofe­notypem. Testování somatických mutací genů BRCA 1 a BRCA 2 u pacientek s karcinomem ovaria je pro účely indikace léčby PARP inhibi­tory v ČR standardně dostupné již od roku 2018, v rámci přednášky bude diskutována stávající situace i možnosti rozšířeného testování dalších genů podílejících se na procesu homologní re­kombinace.


Prezentace ke stažení

  • prof. MUDr. Pavel Dundr, Ph.D. – Pavel Dundr_Prognostické a prediktivní testování v onkogynekologii

Podobné

11. 4. 2025 | CZE

Imunoterapie napříč vybranými diagnózami

klinická onkologie, imunoterapie onkologických onemocnění, Karcinom plic, Kolorektální karcinom, karcinom prsu, karcinom ledvin, melanom, gynekologie a porodnictví, karcinom prostaty

Prof. MUDr. Luboš Petruželka, CSc. , Doc. MUDr. Igor Kiss, Ph.D., MBA, MUDr. Martin Matějů, Ph.D., Doc. MUDr. Alexandr Poprach, Ph.D., Prof. MUDr. Jindřích Fínek, Ph.D.

Fórum precizní onkologie 2025

11. 4. 2025 | CZE

Imunoterapie

klinická onkologie

Prof. MUDr. Jiřina Bartůňková, DrSc., MUDr. Jan Špaček, Ph.D., Doc. MUDr. Pavel Otáhal, Ph.D., Doc. MUDr. Michal Vočka, Ph.D.

Fórum precizní onkologie 2025

11. 4. 2025 | CZE

Terčová terapie–tumor specifická terapie

klinická onkologie

MUDr. Jan Špaček, Ph.D., MUDr. Zuzana Bielčiková, Ph.D., Doc. MUDr. Michal Vočka, Ph.D., MUDr. Stanislav John, Ph.D.

Fórum precizní onkologie 2025

Další videa

Partneři projektu