Pro zobrazení tohoto obsahu je třeba být přihlášen.
Pro zobrazení tohoto obsahu je třeba být přihlášen.
Detail videa
Pro zobrazení tohoto obsahu je třeba být přihlášen.
28. 1. 2022 | CZE
Autorský kolektiv: Ing. Jakub Cvek, Ph.D., MBA, MUDr. Michal Černý, Ph.D., MUDr. Miroslav Hodek, MUDr. Petra Holečková, PhD., Prof. MUDr.Jan Klozar, CSc. , MUDr. Michal Votava
Radioterapie patří spolu s chirurgickou léčbou mezi hlavní kurativní léčebné modality pro skvamózní karcinomy hlavy a krku. U lokoregionálně pokročilých stadií je obvykle standardem chirurgický výkon a pooperační radioterapie, v případě vysokého rizika recidivy (pozitivní resekční okraje, extranodální propagace nádoru) pooperační konkomitantní chemoradioterapie. Konkomitantní chemoradioterapie (ev. radioterapie samotná při kontraindikaci chemoterapie) může být i primární/definitivní léčbou (inoperabilní nádory či kontraindikace operace, larynx záchovné postupy atd.). Lokoregionální kontrola je po pooperační i definitivní léčbě relativně vysoká – 5leté hodnoty se pohybují mezi 50–90 %, byť s velkou heterogenitou v závislosti na rozsahu tumoru, léčebné kombinaci a jednotlivých prediktivních faktorech (lokalita, HPV status apod.). Pooperační i definitivní (chemo-) radioterapie je ale spojena s řadou nežádoucích účinků. Akutní toxicita kožní a především toxicita slizniční je spojena se ztrátou chuti k jídlu, bolestmi, vyšším rizikem infekce, poruchami příjmu potravy atd., což vše významně zhoršuje celkovou kondici a kvalitu života, v extrémních případech mohou být tyto komplikace i fatální. Chronická toxicita zahrnuje dlouhodobé poléčebné komplikace, jako jsou xerostomie, dys-geuzie až ageuzie, polykací obtíže, aspirace, významná poléčebná fibróza může i polykání znemožnit. Mezi vážné následky patří poradiační osteonekróza čelisti nebo podíl na ateroskleróze krčních cév. Uvedené i další chronické komplikace vedou často k sociální izolaci pacientů.
Přes relativně příznivé výsledky lokoregionální kontroly nemoci jsou 5leté hodnoty celkového přežití těchto pacientů významně nižší – opět v závislosti na jednotlivých faktorech se většinou pohybují v rozmezí 30–55 %. Mezi příčiny úmrtí patří nejen relabující onemocnění, druhé nádory a vedlejší onemocnění pacientů, ale významnou roli na úmrtí pacientů hrají právě výše zmíněné poléčebné komplikace a chronická toxicita léčby. Snížit jejich závažnost je možné správným výběrem příslušné modality, vlastním provedením léčby, ale také správně vedenou podpůrnou léčbou. Z hlediska rozsahu a náročnosti podpůrné léčby i jejího významu je skupina nádorů hlavy a krku onkologickou diagnózou unikátní.
Výše uvedené skutečnosti vedly Českou kooperativní skupinu pro nádory hlavy a krku, z.s. (CHNCCG), na konferenci na podzim 2021 ve Znojmě, k široké diskuzi, ze které vyplynulo, že v našich centrech je v této péči řada rezerv. Podstatné je, že v kvalitní komplexní péči o pacienty s nádory hlavy a krku hrají zásadní roli dobře fungující týmy odborníků v rámci komplexních onkologických center (KOC). Pacient přicházející s touto diagnózou do centra by měl mít již primárně, kromě stanovení rozsahu onemocnění a histologické diagnózy, také standardně zhodnocený nutriční stav (dotazník nutričního rizika Pracovní skupiny nutriční péče v onkologii), neboť včasná intervence ve smyslu zajištění nutrice může zlepšit celkové léčebné výsledky. I v případě indikace primární chirurgické léčby, pokud je předpokládána pooperační radioterapie, je nutné zajistit stomatologické vyšetření a sanaci/extrakce chrupu tak, aby kvůli případně potřebné sanaci nemusela být odkládána pooperační radioterapie (riziko zhoršení léčebných výsledků). Důraz na kvalitu příjmu potravy, stav výživy či stomatologickou péči má být kladen i po absolvování kauzální léčby v rámci poléčebného sledování. Každé KOC by mělo mít ideálně zajištěnou péči pro pacienty s poruchami polykání, nutriční poradnu i specializovanou stomatologickou poradnu pro pacienty po radioterapii. V rámci poléčebného sledování bychom měli klást důraz nejen na lokální a distální kontrolu nemoci, ale i včasné řešení chronické toxicity. V současné době pracovní skupina CHNCCG připravuje materiál, který mimo jiné naváže i na stávající tuzemská doporučení péče o sliznice a kůži (Vokurka S. a kol. Klin Onkol 2021, Cvek J. a kol. Klin Onkol 2021) a přispěje ke zlepšení léčebných výsledků a kvality života pacientů s nádory hlavy a krku.
16. 12. 2024 | SLO
klinická onkologie, imunoterapie onkologických onemocnění, Kolorektální karcinom
MUDr. Matej Hrnčár, PhD., MBA
ESO Tour 10 2024 – Aktuálne prístupy a možnosti liečby nádorov gastrointestinálneho traktu
16. 12. 2024 | SLO
klinická onkologie, imunoterapie onkologických onemocnění, Kolorektální karcinom
MUDr. Radovan Barila, PhD.
ESO Tour 10 2024 – Aktuálne prístupy a možnosti liečby nádorov gastrointestinálneho traktu
16. 12. 2024 | SLO
klinická onkologie, imunoterapie onkologických onemocnění, Kolorektální karcinom
MUDr. Anna Švidraňová
ESO Tour 10 2024 – Aktuálne prístupy a možnosti liečby nádorov gastrointestinálneho traktu
12 | 6 | 2018
Vážená paní, vážený pane,
vstupujete na stránky, jejichž jedna část je určena lékařům a druhá nelékařským zdravotnickým pracovníkům. Obsah stránek pro lékaře není vhodný pro širokou veřejnost a nelékařské zdravotnické pracovníky, neboť obsahuje odborné informace o léčivých přípravcích, včetně reklamních sdělení, která se k nim vztahují. Tyto informace a sdělení jsou určeny výhradně odborníkům dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., tedy osobám oprávněným léčivé přípravky předepisovat nebo vydávat. Více informací zde.
Prosíme, zvolte jednu ze dvou následujících kategorií a na základě této volby Vám bude nabídnut obsah určený pro Vaši kategorii.
Jsem lékař/lékařka
Prohlašuji, že jsem se s výše uvedeným poučením seznámil(a), že jsem odborníkem
ve smyslu zákona č. 40/1995 Sb. o regulaci reklamy v platném znění, čili osobou
oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky
vydávat.
Jsem nelékařský zdravotnický pracovník