This site is intended for healthcare professionals

Detail videa

27. 1. 2022 | CZE

Nové prediktory imunoterapie – pohled do budoucnosti

klinická onkologie

prof. MUDr. Aleš Ryška, Ph.D.

Imunoterapie je moderní terapeutickou moda­litou, která využívá možnosti eliminace nádoro­vých buněk cestou odblokovaného a aktivova­ného imunitního systému. Tento léčebný přístup je tak závislý nikoliv výhradně na biologických vlastnostech neoplastických elementů, ale na celém spektru procesů komplexních interak­cí mezi nádorovým mikroprostředím a vlastními nádorovými buňkami. To je důvodem, proč pre­dikce odpovědi nádoru na tuto léčbu je daleko komplexnější a obtížnější ve srovnání s predikcí odpovědi na cílenou léčbu. Mezi již klasické pre­diktory odpovědi lze zařadit expresi molekuly PD-L1 buď ve vlastních nádorových buňkách (hodnoceno jako TPS), na elementech imunit­ního systému (hodnoceno jako IC), či v obou komponentách (hodnoceno jako CPS). Dále lze využít posouzení antigenicity nádorových buněk – zde se zpravidla nekvantifikují přímo neoanti­geny, ale používají se náhradní markery, zejmé­na ukazatele selhání opravných mechanismů při replikaci DNA, jako jsou mutace BRCA 1/2, či šířeji markery poruch homologní rekombinace (HRD) a dále poruchy mismatch repair systému (MMR) či mikrosatelitní instability (MSI). Vzhle­dem ke komplexní povaze cross-talk mezi ná­dorovými buňkami a mikroprostředím je však faktorů, které mohou mít vliv na účinnost imu­noterapie, daleko více a lze tak očekávat iden­tifikaci dalších prediktivních markerů pro imu­noterapii. Nabízí se zejména ukazatele aktivace imunitní odpovědi, jako je signatura interferonu gama, mutace genů ovlivňujících či modifikují­cích imunitní odpověď, jako jsou STK11 či KEAP1. Zatím je v úplných počátcích možnost vyšetření genetické informace mikrobioty, tzv. mikrobiom. Je nepochybné, že mikroflóra v lidském těle (ať již v tlustém střevě, na kůži, či dýchacích cestách) zásadním způsobem imunitní odpověď modifi­kuje. Zatím však není jasné, jak složení mikroflóry vyhodnotit a využít pro predikci, resp. identifikaci nemocných s vysokou pravděpodobností odpo­vědi. Dalším ukazatelem odpovědi imunitního systému na nádor může být například poměr cirkulujících lymfocytů a neutrofilních leukocytů či morfologické hodnocení množství lymfocytů infiltrujících do nádorové tkáně (tzv. stromální tumor infiltrující lymfocyty – TIL). Tento marker je velmi slibný, doposud však neexistuje konsen­zuální metoda kvantifikace, která by byla spoleh­livá a přitom snadno prakticky využitelná napříč jednotlivými diagnózami.

Závěrem lze konstatovat, že identifikace po­tenciálních respondentů imunoterapie je ne­smírnou výzvou. Velmi pravděpodobně nikdy nebudeme schopni předpovídat úspěch této léčby se 100% jistotou. Kombinace více marke­rů obecně nabízí vyšší pravděpodobnost odpo­vědi. Současně je to však za cenu nižšího počtu nemocných, kteří budou pro tuto léčbu vybrá­ni. Alfou a omegou tak zůstane nalezení opti­málního poměru mezi co nejvyšší senzitivitou a specificitou prediktivního vyšetření.


Prezentace ke stažení

  • prof. MUDr. Aleš Ryška, Ph.D. – Nové prediktory imunoterapie – pohled do budoucnosti

Podobné

11. 4. 2025 | CZE

Imunoterapie napříč vybranými diagnózami

klinická onkologie, imunoterapie onkologických onemocnění, Karcinom plic, Kolorektální karcinom, karcinom prsu, karcinom ledvin, melanom, gynekologie a porodnictví, karcinom prostaty

Prof. MUDr. Luboš Petruželka, CSc. , Doc. MUDr. Igor Kiss, Ph.D., MBA, MUDr. Martin Matějů, Ph.D., Doc. MUDr. Alexandr Poprach, Ph.D., Prof. MUDr. Jindřích Fínek, Ph.D.

Fórum precizní onkologie 2025

11. 4. 2025 | CZE

Imunoterapie

klinická onkologie

Prof. MUDr. Jiřina Bartůňková, DrSc., MUDr. Jan Špaček, Ph.D., Doc. MUDr. Pavel Otáhal, Ph.D., Doc. MUDr. Michal Vočka, Ph.D.

Fórum precizní onkologie 2025

11. 4. 2025 | CZE

Terčová terapie–tumor specifická terapie

klinická onkologie

MUDr. Jan Špaček, Ph.D., MUDr. Zuzana Bielčiková, Ph.D., Doc. MUDr. Michal Vočka, Ph.D., MUDr. Stanislav John, Ph.D.

Fórum precizní onkologie 2025

Další videa

Partneři projektu