This site is intended for healthcare professionals

Detail videa

22. 1. 2021 | CZE

Molekulárně cílená léčba karcinomu plic – standard a novinky

klinická onkologie, karcinom plic

prof. MUDr. Jana Skřičková, CSc.

Cílená (terčová) biologická léčba se zatím vy­užívá u nemalobuněčného karcinomu plic (NSCLC). Jedná se o preparáty, které zasahují selektivně do nitrobuněčných pochodů v ná­dorové buňce.

V našem sdělení se budeme nejprve zabývat inhibitory tyrosinkinázy receptoru epidermál­ního růstového faktoru (EGFR). Jsou to níz­komolekulární látky, které vazbou na EGFR, jenž je ve velkém počtu exprimován na povr­chu nádorových buněk, blokují signální drá­hy do buněčného jádra. V léčbě pokročilého NSCLC jsou po stanovení diagnózy v součas­nosti využívány inhibitory tyrosinkinázy (TKI) EGFR první, druhé a třetí generace – erloti­nib, gefitinib, afatinib, osimertinib i dakomi­tinib u nemocných s průkazem aktivačních mutací genu EGFR. Pro překonání získané rezistence díky mutaci T790M byl vyvinut osi­mertinib.

Z ALK inhibitorů jsou k dispozici krizotinib, který je indikován i pro léčbu dospělých pa­cientů s ROS1-pozitivním pokročilým NSCLC, dále alektinib, ceritinib, brigatinib. Selektivní silný ALK- a ROS1-TKI, který vykazuje aktivitu proti rezistentním mutacím po léčbě ALK in­hibitory první a druhé generace, je lorlatinib.

BRAF inhibitor dabrafenib v kombinaci s tra­metinibem je indikován k léčbě dospělých pacientů s pokročilým NSCLC s mutací V600 genu BRAF.

Inhibitor angiogeneze je nintedanib. Je indiko­ván ve 2. linii léčby u adenokarcinomu společ­ně s docetaxelem.

Monoklonální protilátka, která blokuje VEGFR, je bevacizumab, který je v kombinaci s chemo­terapií na bázi platinového derivátu po dobu4 cyklů a pak podávaný do progrese (pokračo­vací udržovací léčba) indikován u nemocných s NSCLC jiné než skvamózní morfologie. Ne­citumumab je plně humánní monoklonální protilátka typu IgG1 s vysokou vazebnou afi­nitou k extracelulární vazebné doméně EGFR. Ramucirumab je plně humánní monoklonální protilátka typu IgG1 s vysokou afinitou k ex­tracelulární vazebné doméně receptoru typu 2 pro VEGF.

Díky preparátům biologické léčby došlo v pří­padě NSCLC ke zlepšení přežití především u neoperabilních místně pokročilých a me­tastatických NSCLC.


Prezentace ke stažení

  • prof. MUDr. Jana Skřičková, CSc. – Jana Skřičková_Molekulárně cílená léčba karcinomu plic – standard a novinky

Podobné

11. 4. 2025 | CZE

Imunoterapie napříč vybranými diagnózami

klinická onkologie, imunoterapie onkologických onemocnění, Karcinom plic, Kolorektální karcinom, karcinom prsu, karcinom ledvin, melanom, gynekologie a porodnictví, karcinom prostaty

Prof. MUDr. Luboš Petruželka, CSc. , Doc. MUDr. Igor Kiss, Ph.D., MBA, MUDr. Martin Matějů, Ph.D., Doc. MUDr. Alexandr Poprach, Ph.D., Prof. MUDr. Jindřích Fínek, Ph.D.

Fórum precizní onkologie 2025

11. 4. 2025 | CZE

Imunoterapie

klinická onkologie

Prof. MUDr. Jiřina Bartůňková, DrSc., MUDr. Jan Špaček, Ph.D., Doc. MUDr. Pavel Otáhal, Ph.D., Doc. MUDr. Michal Vočka, Ph.D.

Fórum precizní onkologie 2025

11. 4. 2025 | CZE

Terčová terapie–tumor specifická terapie

klinická onkologie

MUDr. Jan Špaček, Ph.D., MUDr. Zuzana Bielčiková, Ph.D., Doc. MUDr. Michal Vočka, Ph.D., MUDr. Stanislav John, Ph.D.

Fórum precizní onkologie 2025

Další videa

Partneři projektu