Pro zobrazení tohoto obsahu je třeba být přihlášen.
Pro zobrazení tohoto obsahu je třeba být přihlášen.
Detail videa
Pro zobrazení tohoto obsahu je třeba být přihlášen.
21. 1. 2021 | CZE
klinická onkologie, gastroenterologie
doc. MUDr. Milada Zemanová, Ph.D.
Rakovina žaludku patří stále mezi nejzhoubnější druhy solidních nádorů, a to i přes určité léčebné pokroky a klesající incidenci. Cílená, nebo výstižněji terčová léčba je umožněna díky stále lepšímu a přesnějšímu rozpoznání nádorového profilu a molekulárních cílů. V Evropě byl dosud registrován jen trastuzumab v kombinaci s chemoterapií v první linii u nádorů HER2/ neu pozitivních a ramucirumab v monoterapii nebo v kombinaci s paklitaxelem ve druhé linii léčby. Další terče s potenciálním klinickým přínosem představují receptor pro epidermální růstový faktor (EGFR), poly(ADP-ribosa)polymeráza (PARP), mammalian target of rapamycin (mTOR), c-MET a receptor pro fibroblastický růstový faktor (FGFR). Další cestou, jak rozšířit možnosti terčové terapie, je využití databáze z nádorového genomového atlasu (The Cancer Genom Atlas – TCGA). Již známá terčová léčiva je možné porovnat s definovanými molekulárně genetickými změnami v nádorech žaludku. V publikované studii byly léky považovány za potenciálně účinné, pokud terčové geny vykazovaly zvýšení počtu kopií, funkci s aktivací onkogenu nebo jiné specifické změny reagující na schválené léky. Až 50 % nádorů žaludku by mohlo být léčitelných již známými přípravky. V této studii byl hlavním lékem identifikovaným pro použití u nádorů žaludku copanlisib, inhibitor PI3K. V databázi pacientů s TCGA genetická predikce odpovědi na léky identifikovala více pacientů se změnami citlivými na copanlisib (20 %, 78 z 393 pacientů) než na trastuzumab (13 %, 52 z 393 pacientů), což bylo způsobeno hlavně vysokou incidencí funkčních mutací PIK3CA. Takové molekulární testování se začíná využívat k prosazení terčových terapií „off-label“. Tento přístup ovšem vyžaduje pečlivé zvážení. I když terčové přípravky prokázaly účinnost u široké škály malignit, není ani při známých datech z molekulárního profilování účinnost léčby zajištěna a vyžaduje ověření kontrolovanou studií. Nicméně pro klinické studie by pacienti s rakovinou měli být vybíráni na základě genomického profilu jejich nádoru.
26. 6. 2024 | CZE
klinická onkologie
Odborný garant: prof. MUDr. Luboš Petruželka, CSc.
Target fórum 2024
26. 6. 2024 | CZE
klinická onkologie
Odborný garant: prof. MUDr. Luboš Petruželka, CSc.
Target fórum 2024
26. 6. 2024 | CZE
klinická onkologie
Odborný garant: prof. MUDr. Luboš Petruželka, CSc.
Target fórum 2024
12 | 6 | 2018
Vážená paní, vážený pane,
vstupujete na stránky, jejichž jedna část je určena lékařům a druhá nelékařským zdravotnickým pracovníkům. Obsah stránek pro lékaře není vhodný pro širokou veřejnost a nelékařské zdravotnické pracovníky, neboť obsahuje odborné informace o léčivých přípravcích, včetně reklamních sdělení, která se k nim vztahují. Tyto informace a sdělení jsou určeny výhradně odborníkům dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., tedy osobám oprávněným léčivé přípravky předepisovat nebo vydávat. Více informací zde.
Prosíme, zvolte jednu ze dvou následujících kategorií a na základě této volby Vám bude nabídnut obsah určený pro Vaši kategorii.
Jsem lékař/lékařka
Prohlašuji, že jsem se s výše uvedeným poučením seznámil(a), že jsem odborníkem
ve smyslu zákona č. 40/1995 Sb. o regulaci reklamy v platném znění, čili osobou
oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky
vydávat.
Jsem nelékařský zdravotnický pracovník