This site is intended for healthcare professionals

Detail videa

27. 1. 2022 | ENG

Bioptické vyšetření nádorů neznámého primárního zdroje – možnosti diferenciální diagnostiky

klinická onkologie

MUDr. Michaela Bártů, Ph.D.

Nádory neznámého primárního zdroje (cancer of unknown primary, CUP) představují vzácné léze, které jsou nicméně čtvrtou nejčastější pří­činou úmrtí spojenou s nádorovým onemoc­něním. Tvoří je heterogenní skupina metasta­tických nádorů, které jsou charakterizované časnou diseminací a absencí identifikovatelné primární léze. Do spektra CUP patří 4 základní histopatolo­gické podtypy nádorů, přičemž 80 % tvoří ade­nokarcinomy v různém stupni diferenciace. Bioptické vyšetření těchto nádorů je založené zejména na kombinaci základního zhodnoce­ní morfologie léze společně s využitím panelo­vého imunohistochemického (IHC) testování, které zpravidla probíhá v několika po sobě jdou­cích krocích. Zatímco existují markery, které jsou poměrně orgánově specifické (karcinomy plic, prostaty, prsu), jsou také orgánové lokality, kde adenokarcinomy nevykazují specifický IHC profil a kde je stanovení diagnózy pouze na zá­kladě bioptického vyšetření obtížné, dokonce až zcela nemožné (zejména adenokarcinomy horního gastrointestinálního traktu). Problema­tické může být také určení primárního zdroje v případě metastatických dlaždicobuněčných karcinomů, které nevykazují orgánově speci­fický imunoprofil. Ve vzácných případech se také můžeme setkat s případy karcinomů, které primárně vznikají v lymfatických uzlinách a ne­představují tak metastatický rozsev primárního nádoru z jiné lokality. Většina pacientů s CUP má velmi nepříznivou prognózu, přičemž identifikace domnělého pri­márního tumoru hraje zásadní roli pro stano­ vení terapeutického přístupu. V poslední době se s rozvojem dostupných technologií rozšiřují také možnosti molekulárního testování biop­tického materiálu, které jsou s ohledem na di­ferenciální diagnostiku nicméně stále do jisté míry limitované spektrem alterací. Rekurentní specifické aberace jsou identifikované přede­vším u sarkomů, zatímco karcinomy vykazují široké spektrum komplexních alterací (týkají­cí se zejména genů ovlivňujících intracelulární signální dráhy, angiogenezi, epitelomezenchy­mální tranzici atd.).

Podobné

11. 4. 2025 | CZE

Imunoterapie napříč vybranými diagnózami

klinická onkologie, imunoterapie onkologických onemocnění, Karcinom plic, Kolorektální karcinom, karcinom prsu, karcinom ledvin, melanom, gynekologie a porodnictví, karcinom prostaty

Prof. MUDr. Luboš Petruželka, CSc. , Doc. MUDr. Igor Kiss, Ph.D., MBA, MUDr. Martin Matějů, Ph.D., Doc. MUDr. Alexandr Poprach, Ph.D., Prof. MUDr. Jindřích Fínek, Ph.D.

Fórum precizní onkologie 2025

11. 4. 2025 | CZE

Imunoterapie

klinická onkologie

Prof. MUDr. Jiřina Bartůňková, DrSc., MUDr. Jan Špaček, Ph.D., Doc. MUDr. Pavel Otáhal, Ph.D., Doc. MUDr. Michal Vočka, Ph.D.

Fórum precizní onkologie 2025

11. 4. 2025 | CZE

Terčová terapie–tumor specifická terapie

klinická onkologie

MUDr. Jan Špaček, Ph.D., MUDr. Zuzana Bielčiková, Ph.D., Doc. MUDr. Michal Vočka, Ph.D., MUDr. Stanislav John, Ph.D.

Fórum precizní onkologie 2025

Další videa

Partneři projektu