This site is intended for healthcare professionals

Detail videa

27. 1. 2022 | CZE

Adjuvantní a neoadjuvantní imunoterapie – aktuální možnosti a rizika

klinická onkologie

prof. MUDr. Luboš Petruželka, CSc.

Prof. MUDr. Luboš Petruželka, CSc., z Onkologické kliniky 1. LF UK VFN a ÚVN, ÚRO NNB, IPVZ Praha se také v této přednášce věnoval problematice adjuvantní a neoadjuvantní imunoterapie, která zazněla i v jiných sekcích. Tentokrát se zaměřil na aktuální možnosti a rizika této metody. Jde o poměrně otevřené téma, protože imunoterapie, konkrétně checkpoint inhibitory, v perioperační indikaci (adjuvantní/neoadjuvantní) se stále více dostávají do algoritmů léčby časných stadií solidních nádorů. Existují pro i proti. V adjuvantní indikaci jsou aktuálně podávány u maligního melanomu, karcinomu jícnu a gastrointestinální junkce (GEJ), nemalobuněčného plicního karcinomu (NSCLC) a renálního karcinomu. Je tedy relativně širší než neoadjuvantní indikace, kde existuje nejvíce studií s NSCLC. Srovnání většinou vyznívá ve prospěch neoadjuvantní terapie vzhledem k výhodám, které poskytuje. K cílům neoadjuvantní léčby patří zmenšení nádorové masy (downstaging), navýšení počtu R0 resekcí, časné ovlivnění mikrometastáz, prodloužení DFS a OS a zhodnocení účinnosti léčby in vivo. Cílem adjuvantní léčby je eradikace mikrometastatického rozsevu po radikální resekci. Jako klinická rizika prof. Petruželka uvedl u neoadjuvantní terapie odklad chirurgického výkonu, potenciální možnost znemožnění kurativní resekce při progresi choroby a perioperační morbiditu a mortalitu. Za hlavní riziko adjuvantní terapie uvedl odklad zahájení léčby pro perioperační komplikace. Podrobněji hovořil také o prediktivních biomarkerech neoadjuvantní imunoterapie chekpoint inhibitory, jejichž budoucnost spočívá v jejich kombinaci. Zdůraznil rovněž význam precizní selekce kandidátů k perioperační imunoterapii checkpoint inhibitory, která je klíčem k úspěšnosti léčby.


Prezentace ke stažení

  • prof. MUDr. Luboš Petruželka, CSc. – Adjuvantní a neoadjuvantní imunoterapie – aktuální možnosti a rizika

Podobné

12. 3. 2025 | CZE

SOP, varia

pneumologie a ftizeologie

Doc. MUDr. Libor Fila, Ph.D., MUDr. Václav Koucký Ph.D., MUDr. Miriam Malá, Ph.D., MUDr. Lukáš Plachý Ph.D, MUDr. Anna Šmejkalová , MUDr. Nela Šťastná, Mgr. Simona Zábranská

XIIII. ROČNÍK ZASEDÁNÍ REGISTRU PACIENTŮ S CYSTICKOU FIBRÓZOU

11. 3. 2025 | CZE

Psycholog na modulátorech

pneumologie a ftizeologie, Psychologie

Mgr. Pavla Hodková, Mgr. Jan Machala, PharmDr. Eliška Maraczek Marková

XIIII. ROČNÍK ZASEDÁNÍ REGISTRU PACIENTŮ S CYSTICKOU FIBRÓZOU

11. 3. 2025 | CZE

Je to ještě cystická fibróza?

pneumologie a ftizeologie

Doc. MUDr. Libor Fila, MUDr. Jana Bartošová, RNDr. Lucie Bořek Dohalská, Ph.D., Doc. MUDr. Libor Fila, Ph.D., MUDr. Andrea Holubová, Prof. MUDr. Milan Macek jr., DrSc.

XIIII. ROČNÍK ZASEDÁNÍ REGISTRU PACIENTŮ S CYSTICKOU FIBRÓZOU

Další videa

Partneři projektu