This site is intended for healthcare professionals

Žijeme s roztroušenou sklerózou 1/2021

Vážení čtenáři,

Jan Mareš

předseda redakční rady Žijeme s RS

Vážení čtenáři,

dostává se vám do rukou další číslo časopisu Žijeme s roztroušenou sklerózou. I tentokrát vám přinášíme nejnovější informace o diagnostice, léčbě i řadě praktických aspektů každodenního života týkajících se pacientů s demyelinizačními onemocněními, zejména pak s roztroušenou sklerózou (RS).

 

Vzhledem k tomu, že se pomalu, ale jistě blíží doba dovolených a prázdnin, je hlavním tématem naší pravidelné rubriky Rozhovor cestování. Protože se aktuální situace v souvislosti s vývojem pandemie covidu-19 pomalu lepší, dá se předpokládat, že řada z nás využije letní měsíce k opětovnému cestování do zahraničí. Na co si dávat pozor, jakým způsobem nakládat hlavně při delším cestování s medikamenty, či na koho se obrátit v případě nouze v zahraničí, se dozvíte v odpovědích na otázky zabývajícími se především problémy pacientů s RS při cestování.

V rubrice Guidelines sumarizuje doc. Horáková aktuální doporučení Výboru Sekce klinické neuroimunologie a likvorologie ČNS ČLS JEP, a to zejména s přihlédnutím k aktuální pandemické situaci onemocnění covidem-19 a jeho vlivu na průběh onemocnění RS.

V tomto čísle jsme výběr Aktualit přizpůsobili převážně aktivitám, které lze realizovat v průběhu omezení v důsledku pandemie covidu-19, dozvíte se tedy o nově vydané brožuře o důležitosti rehabilitace v průběhu terapie RS, o možnosti zapojit se do tvůrčí práce a přihlásit své výtvarné dílo na výstavu prací pacientů s RS, která proběhne v říjnu 2021. Inspiraci k aktivnímu přístupu k životu můžete najít v příběhu 73leté zdravotní sestry Marie Míčové, která stále pracuje na plný úvazek v MS centru v Plzni.

Nenechte si ujít akci k Mezinárodnímu dne RS, který připadá na 30. 5., kterou jsme při této příležitosti připravili. V týdnu od 24. do 30. 5. vás čeká bohatý program plný online webinářů na aktuální témata, která zajímají pacienty s RS. Webináře povedou přední odborníci ze specializovaných MS center v České republice. Další pravidelné aktivity Unie Roska, jako je Roskiáda, jsou v důsledku opatření spojených s pandemií covidu-19 omezené, i přesto se do nich můžete zapojit i letos. Jak, to se dozvíte v rubrice Unie ROSKA.

Informační téma tohoto čísla je zaměřeno na progresi RS. Kdy u RS vzniká, co přesně se při ní děje a zda musí k progresi v rámci tohoto onemocnění vždy docházet, se dozvíte v rubrice Hlavní téma.

Další velice důležitou problematikou je význam zdravé stravy u pacientů s RS. Je nepochybné, že vliv stravy na zdraví lidského organizmu je zásadní, o to více u nemocných lidí, neboť může hrát významnou roli i v prevenci progrese onemocnění. Je to jedna z rozhodujících oblastí, kterou má ve svých rukou sám pacient, neboť konzumací vhodné stravy může např. omezovat zvyšování zánětlivých mechanizmů v organizmu. Vhodná strava je rovněž prevencí dalších onemocnění a celkově zkvalitňuje život člověka.

Po článku věnovaném fyzické stravě vás na závěr čeká strava duševní, kdy můžete pocvičit své mozkové buňky vyplněním osmisměrky a zároveň si zasoutěžit a poslat nám správné řešení. I tato zpětná vazba je pro naši redakci důležitá, ukazuje nám, že se náš časopis stal praktickým průvodcem ve vašem běžném životě. Samozřejmě nás můžete na adrese info@zijemesrs.cz kontaktovat i s podněty, na jaká témata byste měli rádi v našem časopise zpracován aktuální pohled našich odborníků. Těšíme se tedy na vaše reakce, neboť nám touto vzájemnou spoluprací umožňujete udržovat pravidelný kontakt a utužovat vzájemnou komunitu pacientů a zdravotníků v oblasti onemocnění RS.

 

S přáním krásně prožitých dnů nadcházejících dovolených srdečně zdraví,

 

prof. MUDr. Jan Mareš, Ph.D., MBA
předseda redakční rady Žijeme s RS

Zpět

Česká diabetologie č. 4/2024

02 | 09 | 2024

V listopadu vyjde čtvrté letošní číslo časopisu Česká diabetologie.

Česká diabetologie č. 3/2024

14 | 08 | 2024

Připravujeme třetí letošní vydání České diabetologie, které plánujeme vydat v říjnu. Články se budou zabývat fixní kombinací MTF a PIO, semaglutidem, současnou léčbou inzulinem nebo glifloziny.

Paediatric News č. 2/2024

07 | 08 | 2024

Druhé letošní číslo Paediatric News by mělo vyjít v září a nabídne článek o poruchách příjmu potravy, o cévních mozkových příhodách a o černém kašli.




Partneři projektu