Měsíc před konáním oblíbené Roskiády jsme si zpestřili výzvou S kamínkem na Roskiádu. Malování kamínků je v současné době populární. I někteří členové Rosky malá umělecká díla na kamínky také vytváří. Unie ROSKA letos slaví 30 let od svého založení. Napadlo nás tedy, že je příhodné kamínky vyzdobit právě třicítkou, poslat je do světa a sledovat jejich cestu.
Kamínků oslavujících výročí bylo namalováno během měsíce 60 a mnohé z nich prošly dlouhou cestu. Některé jako putovní, položené náhodným poutníkům u cesty, ale většina jako osobní, které cestovaly se svým autorem. Každý jako originál opatřený číslem, identifikačním kódem a jménem.
Aby bylo možno cestu každého kamínku vyhodnotit, byly stěžejní navštívené lokality zapisovány do sdílené tabulky. V ní za měsíc kamínky společně nasbíraly 350 míst, kam se podívaly. Ostatně podívat se můžete na facebooku, kde je najdete s hashtagem #roskakaminky.
Šedesát kamínků, šedesát turistů, stovky navštívených míst. Ale opravdovými vítězi se staly ty kamínky, které doputovaly až na Roskiádu. Těch bylo celkem 21. Byly různých tvarů a velikostí, měly však společné jedno poselství: Vznikly jsme na různých místech, v různých pobočných spolcích a sešly jsme se tady spolu. I díky takovým akcím se nám daří propojovat jednotlivé pobočné spolky, což je cílem projektu, na který jsme získali podporu z Fondů EHP 2014–2021.
Ze všech zúčastněných kamínků bylo vyhlášeno deset největších cestovatelů, tedy kamenů, co absolvovaly nejdelší trasu. První místo obsadil kamínek s číslem 44 Růžák, který zaznamenal 4 709 kilometrů. Všechny kamínky společně prošly, projely či proletěly trasu dlouhou téměř 20 tisíc kilometrů, což je polovina obvodu Země kolem rovníku. A je to skoro obvod Země na rovnoběžce, na které leží ČR.
Deset kamínků s nejdelší trasou získalo diplom se zobrazením své cesty na mapě. Mezi Top 10 patřily kamínky z brněnské Rosky, Unie ROSKA, Frýdku-Místku a Chomutova.
Děkujeme všem aktivním účastníkům a doufáme, že si své výlety s kamínky užili. Už teď se můžeme těšit na jaro, kdy spolu určitě odstartujeme další výzvu.
Olga Rubinová
Roska Brno-město
Cesty kamínku Méďa Rosík: přes Norsko a Londýn do Nymburka
Vezměme kamínky nejen na Roskiádu, ale i na všechny své cesty, řekli jsme si letos na podzim v Rocse. A tak jsem svůj kamínek číslo 21 se jménem Méďa Rosík vzala do Norska a do Londýna.
Součástí projektu Přenos znalostí a zkušeností mezi pobočnými spolky a mezinárodní networking, na který jsme získali peníze z Fondů EHP 2014–2021, byla podzimní cesta do norského Bergenu. Setkala jsem se zde se zástupci pacientské organizace MS foreningen i Bergen. Diskutovali jsme společně několik hodin, vyměnili jsme si řadu zkušeností a poznatků.
S kamínkem v kapse jsem pak jela dále do krásného norského městečka Ulvik do školicího zařízení Fagskulen Vestland, které nabízí vzdělání v oblasti Arborist a místní kultury jídla. Ve školní kuchyni proběhlo společné vaření zdravé stravy pro pacienty s RS. Ke škole patří řada pozemků, kde se pěstuje bio zelenina a ovoce a chovají se zde ovce. Studenti všech věkových kategorií, zdraví i handicapovaní, se zde učí, jak a co pěstovat v místních podmínkách a jak zdravě vařit především z lokálních surovin.
V době naší návštěvy bylo ve škole několik studentů na vozíku. Spolužáci jim pomáhali, tlačili třeba vozík do kopce po stráni do jabloňového sadu. Ráno před naším příjezdem odjela skupina studentů z Česka.
Obdobná akce proběhne na jaře 2023 v Praze. Budeme mimo jiné opět společně vařit, tentokrát podle norských receptů. Výsledkem bude mimo jiné společná brožura českých a norských receptů vhodných pro pacienty s RS. Do Bergenu je to vzdušnou čarou 1747,7 km, z Bergenu do Ulviku 150 km skrz asi 50 tunelů. A abychom toho s kamínkem neměli málo, stihli jsme ještě cestu na konferenci MSIF do Londýna. Celkem tedy 4 314 kilometrů, než jsme doputovali do cíle – na Roskiádu do Nymburka.