Více než stovka závodníků a závodnic se o víkendu 15.–17. září 2023 sešla v Nymburku na sportovním, edukačním a rekondičním pobytu, už 6. ročníku Roskiády – sportovních her pro pacienty s roztroušenou sklerózou. Akci pořádala pacientská organizace Unie ROSKA, aby upozornila na důležitost pravidelného sportování pro pacienty s „ereskou“. Roskiádu podporuje i klub Basketball Nymburk, jehož hráč Jakub Tůma oznámil onemocnění roztroušenou sklerózou před dvěma lety a stále patří k oporám klubu.
Roskiáda je akcí, na které se každoročně setkávají lidé mnoha generací z celé České republiky. Jednoduché sportovní aktivity jsou připraveny tak, aby si každý účastník vzhledem ke svému handicapu mohl vybrat tu svoji. „Hlavním mottem akce je poselství, že i když každý z pacientů má jiné limity, hranice a možnosti, dá se s roztroušenou sklerózou žít, sportovat, bavit se,“ říká předsedkyně výkonné rady Unie ROSKA Jiřina Landová.
Program pro účastníky začínal už v pátek odpoledne, kdy se konalo celorepublikové setkání Unie ROSKA. Po večeři následovala přednáška paní Petry Štrausové o spazmech a prevenci diabetu při RS.
Sobota patřila sportovnímu klání. V 7.30 jsme se rozhýbali při rozcvičce a po snídani a zahajovacím ceremoniálu se začalo soutěžit v 10 disciplínách. Soutěžící hráli vyřazovacím způsobem stolní tenis, házeli míčem na koš ze stoje i ze sedu, stříleli hokejkou, kopali do branky, házeli šipky i kroužky na cíl, vrhali koulí, plavali 25 metrů a hráli bocciu. Boccia se hrála i jako turnaj tříčlenných družstev.
V neděli ráno se opět začalo rozcvičkou, na kterou navázal workshop Ivy Honsové, lektorky jógy a jógové terapie, na téma Vědomé dýchání a pohyb u pacientů s RS.
I s více než stovkou soutěžících šlo vše podle plánu. „Musím ocenit, že vše bylo výborně zorganizované, všichni byli aktivní a dobře naladění, mezi soutěžícími vládla pozitivní nálada,“ zhodnotila Martina Musilová, která měla jako rozhodčí s manželem na starosti hod na koš.
V sobotu po večeři byl připraven společenský program s vyhlášením výsledků. Účastníci Roskiády si vyslechli oblíbené písně Ivety Bartošové v podání sympatické zpěvačky Lucie Třešňákové. Předávání cen se zúčastnil i basketbalista Dávid Novák, který je dlouholetým talentovaným reprezentantem Slovenska a nyní hraje za Basketball Nymburk. Svojí vstřícností si hned získal sympatie nejen přítomných dam.
Dávid Novák za Basketball Nymburk vyjádřil podporu všem, kteří se ani s roztroušenou sklerózou nevzdávají aktivního života. O tom, že s roztroušenou sklerózou nekončí život ani sportovní aktivity, svědčí i příběh jeho týmového kolegy Jakuba Tůmy. Především kvůli němu se nymburští basketbalisté o roztroušenou sklerózu zajímají. Jakub Tůma totiž před dvěma lety oznámil, že mu tato nemoc byla diagnostikována.
Projevila se u něj dvojitým viděním, vyšetření pak ukázala, že jde právě o RS. Nejprve ho to pochopitelně zaskočilo. Ve vrcholovém sportu však pokračuje a o nemoci mluví otevřeně on i manažeři jeho klubu. Jakub Tůma navíc podporuje Unii ROSKA v osvětě. „Někteří lidé mají možná po vyslechnutí diagnózy pocit, že je se vším konec. To ale není pravda, je důležité zůstat aktivní,“ hodnotí Jakub Tůma.
Nemoc ho podle jeho slov naučila více naslouchat vlastnímu tělu, zpomalit, relaxovat a najít v životě pravidelnost. A sport mu pomohl nepřipouštět si špatné myšlenky.
To potvrzují i další pacienti a lékaři – a ostatně takové je i jedno z nejdůležitějších poselství Roskiády. „Fyzická aktivita patří k důležitým nefarmakologickým složkám léčby. Pacient, který je zvyklý na fyzickou zátěž, je schopen rychlejší regenerace. A v případě ataky i rychlejšího návratu do stavu před atakou. Motivovat pacienty k pravidelnému pohybu je tak nedílnou součástí terapeutické praxe v MS centrech. Motivovat k pohybu znamená totiž i motivovat k aktivnímu přístupu k nemoci jako takové,“ vysvětluje vedoucí MS centra ve Fakultní nemocnici v Motole Jana Libertínová.
Například Olga Rubinová z ROSKY Brno se o nemoci dozvěděla přibližně před 11 lety, po celou dobu léčby sportuje a s trochou nadsázky říká, že je na tom s kondičkou možná lépe než před nemocí. Jejím nejoblíbenějším dopravním prostředkem se stala koloběžka. „Neujedu denně 100 kilometrů jako zdraví sportovci. Den za dnem se to ale poskládá třeba na 8 tisíc kilometrů ročně. A právě pravidelnost mi dává nejvíce. Mimo jiné i to, že v případě zhoršení zdravotního stavu se díky lepší kondičce dříve postavím na nohy,“ říká Olga Rubinová.
Do jejího sportovního rozvrhu každoročně patří i Roskiáda, na kterou vždy část cesty jede právě na koloběžce. „Někteří říkají, že nejde o to vyhrát, ale zúčastnit se. Ale já myslím, že jde o to vyhrát. Vyhrát nad nepohodlím, které pro někoho přináší cestování, vyhrát nad tím, co mě dneska zrovna bolí, a v neposlední řadě vyhrát nad sebou samým. Stačí, že se trefíš do koše třikrát? Nestačí. Loni to bylo třikrát a letos chci čtyřikrát. Chci vidět, že se můžu navzdory nemoci a běhu času zlepšit!“ říká Olga. Letos si odnesla medaili za druhé místo v kopu na branku a první místo ve střelbě hokejkou.
Kromě sportování a překonávání limitů jde ale na Roskiádě i o setkávání s lidmi s podobným osudem. „Někdy se mi vlastně vůbec nechce nikam jezdit, protože mi není dobře. Ale pak si říkám, kde jinde bych potkala řadu přátel, kteří se na Roskiádě setkají? A tak stejně vyrazím,“ říká Květa Menšíková z Brna, která z akce odjížděla spokojená i letos.
Zuzana Šrámková
Unie ROSKA Praha
www.roska.eu