Milí čtenáři,
dovolte, abych vás pozval k dalšímu, jarnímu číslu časopisu Žijeme s roztroušenou sklerózou, který, jak pevně doufám, se stal již pravidelným průvodcem vaším životem a ve kterém opět najdete mnoho poučení nejen pro sebe, ale i pro své blízké.
Tyto řádky píši v polovině března. Když už se zdálo, že dva roky trvající epidemie covidu-19 se blíží ke konci a lidé si oddechnou, zaútočila Ruská federace na Ukrajinu. A to v civilizovaném prostředí východní Evropy. Tlak na psychiku lidí nepřestal, pro mnohé se dokonce zhoršil. Pro současnou situaci platí podobné rady, jako dávali odborníci pro zvládnutí pandemie. Rady z období covidu v jistém základu platí, tedy především věnovat pozornost péči o sebe, udržovat kontakty s přáteli a příbuznými. Podněty, na které reagujeme, nemusejí přesně odpovídat realitě. Strach je přirozený, ale je dobré nerozvíjet úzkostné představy a neživit je neustálým sledováním televizních zpráv a mobilu. Pokud je to možné, soustřeďte se na přítomnost. Co vidíte, když se teď rozhlédnete kolem sebe? To je vaše realita tady a teď. Zbytek jsou představy a fantazie. Zejména je důležité uvědomit si, že informace proudí rychle, jsou mnohdy neověřené a obraz toho, co vnímáme, může být zkreslený, ať už neúmyslně, nebo záměrně. Silné dezinformační útoky na tom mají samozřejmě svůj podíl. Před dezinformacemi varuje také jeden ze základních šesti návodů, jak zvládat nápor, vytvořených projektem Nepanikař (https://nepanikar.eu/). První psychologickou pomoc nabízí i prostřednictvím mobilní aplikace. V obecné rovině se tématu strachu věnuje doc. PhDr. Dr.phil. Laura Janáčková, CSc.
Velmi kvalifikovaný je článek MUDr. Obhlídalové z teplického RS centra, který se věnuje sexuálním poruchám u roztroušené sklerózy. Je to téma často zbytečně tabuizované a v neurologických ambulancích často přehlížené. V příspěvku se dozvíme o příčinách sexuální dysfunkce u mužů i u žen, dále o farmakologických možnostech jejího ovlivnění, ale i o sexuálních praktikách, které mohou zlepšit plnohodnotný pohlavní život. Je věnována pozornost lékům, u kterých může být sexuální dysfunkce nežádoucím účinkem, a psychologickým faktorům, které nelze v případě obtíží přehlížet.
Přejme úspěch novému webu www.zivotvhlavniroli.cz, který na jednom místě podává ucelené informace nově diagnostikovaným pacientům, ale i těm, kteří s chorobou mají již delší zkušenosti. Stránky jsou též určeny pečovatelům, ale i široké veřejnosti. Další pozitivní zprávou je získání finančního grantu z Norských fondů pro Unii ROSKA, který bude racionálně využit krom jiného i na podporu osvěty, rehabilitačních a rekondičních programů. Z archivních materiálů a vzpomínek paní Ireny Olbutové a Ivany Rosové čerpá článek Pamětníci, věnující se počátkům organizované péče o pacienty s RS pod křídly Rosky. Přijměme pozvánku paní Jany Nakládalové do Olomouce, historického skvostu ČR, kde se dozvíme o plánovaných akcích olomoucké Rosky.
S přáním všeho nejlepšího a vírou v lepší časy