This site is intended for healthcare professionals

Žijeme s roztroušenou sklerózou 1/2024

Láska a intimita žen s roztroušenou sklerózou

Laura Janáčková

Žijeme s roztroušenou sklerózou 1/2024

Partnerské vztahy ovlivňují duševní pohodu a pocit štěstí pacientek s RS. V praxi je známé nepsané pravidlo: Má-li člověk problémy ve vztahu, je otázkou času, kdy bude mít i problémy v sexu. Uvedená zkušenost často platí i obráceně. Nutnou péči o vztah jako prevenci konfliktů jsme společně probrali v minulém čísle. Dnes se budeme věnovat intimitě a její propojenosti s očekáváními, touhami, náladami, rozladami a nemocí. Hned na počátku je však nutné říci, že většina sexuálních problémů má své řešení. Lásky a intimity se nemusí zříkat ani žena, které onemocnění RS změnilo citlivost intimních partií, upoutalo ji na invalidní vozík či ji jinak fyzicky těžce zasáhlo. U většiny žen, zdravých či nemocných, totiž při sexu nejde pouze o fyzický výkon, ale hlavně o partnerský, psychický, navýsost intimní prožitek blízkosti, vzájemnosti a lásky. Tento prožitek je ovlivněn vnímáním sebe sama, své feminity, vlastním očekáváním, kvalitou partnerského vztahu a mírou láskyplnosti ke svému protějšku.

Roztroušená skleróza je autoimunitní onemocnění, které zasahuje různé části CNS, a právě s tím úzce souvisí i míra tělesných problémů ženy. Dysfunkce žen v sexuální oblasti se tedy mohou projevit jako primární, podmíněné lokalizací onemocnění, nebo sekundární vlivem psychického dopadu nemoci na vlastní prožitek. Ten může být navíc negativně modifikován i samotným typem konkrétní léčby, jejími vedlejšími účinky, diskomfortem, bolestí, depresí, slabostí, únavou, střevními či urologickými problémy, omezenou motorikou atd. Problémy v sexuálním životě se pak projevují v každodenním životě páru. Zpočátku dochází k vyhýbání, snižování frekvence a omezení této aktivity. Následně se ze vztahu vytrácí láskyplné doteky a přichází rozpačité pocity pochybností o vlastní feminitě a oboustranné odcizení provázené pocitem samoty. Když se navíc lidé vyhýbají i komunikaci o vzniklém problému, ze vztahu se vytrácí porozumění a spokojenost. Svěříme-li se, je naděje na změnu vnímání daného problému. Pokud nemocná žena aktivně komunikuje o intimních a sexuálních problémech se svým lékařem, nemusí docházet k jejich prohlubování a ohrožení vztahů.

Mezi nejčastější sexuální problémy žen patří snížená sexuální apetence, bolestivá soulož a nedosahování orgasmu. Prvním krokem při jejich řešení je opětovné navození vzájemnosti v rámci párové terapie, následuje edukace sexuálního nácviku spolu s aktivním řešením eventuálních provázejících problémů (např. využití lubrikantu při suchosti poševní sliznice, nasazení či změna farmak, která mohou situaci ovlivnit, atd). V intimitě by se partner nemocné ženy měl zaměřit na delší předehru, mapování jejího těla a znovuobjevování, co je ženě příjemné. Neměl by zapomínat také na to, že ženy jsou auditivně vzrušivé, a tudíž milá slova, vyznání pronášená tichým hlasem zvyšují jejich touhu a navozují pocit blízkosti. Ten je důležitý i v rámci vlastního prožitku a spokojenosti s intimním životem. Ženy s RS nemusí vždy dosáhnout orgasmu, ale přesto mohou být spokojeny se svým sexuálním životem a spoluprožívat pocit plnohodnotného partnerského intimního života. Koneckonců není třeba mít obavy svěřit se lékaři, čerpat inspiraci u sexuologa či párového psychologa a společně hledat řešení starostí sexuálního života.

U mladých žen bývá častou otázkou u odborníka téma mateřství. Dnešní moderní medicína umožňuje ženám s RS těhotenství, ale aby se zmírnilo riziko pro budoucí maminku a dítě, je vždy nutný individuální přístup lékaře, zohlednění aktuální léčby a plánované rodičovství. Žena s RS může být nejen milující partnerkou, manželkou, ale pokud je včasně léčena, tak i matkou. Žádná, ani sebezávažnější nemoc nemůže zabránit ženě být milována, milovat a prožít spokojený partnerský život. Právě ten často stojí za pocitem životního štěstí.

 

doc. PhDr. Dr.phil. Laura Janáčková, CSc.

 

Stránky: https://www.laurajanackova.cz
LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/laurajanackova
Facebook: https://www.facebook.com/LauraJanackova

Zpět

Česká diabetologie č. 3/2024

14 | 08 | 2024

Připravujeme třetí letošní vydání České diabetologie, které plánujeme vydat v říjnu. Články se budou zabývat fixní kombinací MTF a PIO, semaglutidem, současnou léčbou inzulinem nebo glifloziny.

Paediatric News č. 2/2024

07 | 08 | 2024

Druhé letošní číslo Paediatric News by mělo vyjít v září a nabídne článek o poruchách příjmu potravy, o cévních mozkových příhodách a o černém kašli.

PragueONCO News 2402

01 | 08 | 2024

V příštím týdnu vychází letní číslo PragueONCO News. Přináší zprávy z vybraných akcí, které proběhly ve druhém čtvrtletí 2024.




Partneři projektu