This site is intended for healthcare professionals

Novinky z Evropské konference cystické fibrózy 2024

23. 07. 2024

  1. evropská konference cystické fibrózy (47th European Cystic Fibrosis Conference) se konala 5.–8. června 2024 v Glasgow, UK. Každoroční setkání členů multioborových týmů ze specializovaných center pro léčbu cystické fibrózy (CF), převážně evropských, se těší vysoké účasti předních světových odborníků na diagnostiku a léčbu cystické fibrózy a jejích komplikací v dětském i dospělém věku. Letošní konferenci navštívilo celkem 2 061 účastníků ze 63 zemí.

Mezi aktuální témata patřily zejména:

  • léčebné možnosti pro nemocné CF, kteří nesplňují aktuální indikace k modulátorové léčbě (včetně vzácných mutací) – aktuální možnosti genové terapie;
  • optimální způsob vyšetření plicních infekcí (mikrobiologie) u nemocných bez produkce sputa – děti, nemocní na léčbě modulátory CFTR proteinu (CFTRm);
  • stárnutí populace CF a problematika s tím spojená;
  • hodnocení dlouhodobého efektu terapie (včetně CFTRm);
  • efekt modulátorové léčby na mimoplicní tkáně (pankreas, játra, gastrointestinální trakt, kosti, ...);
  • možnosti snížení zátěže pacientů léčbou/léky – redukce symptomatické terapie;
  • prevence obezity a diabetu vázaného na CF (CFRD).

Aktuálně je v evropském registru CF vedeno 54 546 nemocných s cystickou fibrózou ze 39 zemí, z nichž již 54 % tvoří dospělí jedinci starší 18 let. Vyšší zastoupení dospělých je v souladu s věkovým procentuálním zhodnocením nemocných vedených v našem národním registru – dle dat z Českého registru CF je aktuálně v ČR 53,5 % nemocných starších 18 let.

Léčba modulátory CFTR proteinu (CFTRm) s sebou přináší velké benefity nemocným i jejich rodinám, ale je nadále nezbytné pravidelné sledování a současně i určitá obezřetnost s ohledem na možné nežádoucí účinky terapie. Aktuálně nejefektivnější vysoce inovativní léčbou je trojkombinace korektorů elexakaftoru a tezakaftoru s potenciátorem ivakaftorem (ETI, Kaftrio®) pro nemocné s minimálně jednou mutací F508del. Aktuálně je v ČR tato léčba dostupná dětským pacientům již od věku 2 let.

Páteční sympozium na téma Výstupy z klinických studií u dětí mladších dvou let obsahovalo několik stěžejních přednášek hodnotících plicní funkce, zánět, infekci i mimoplicní projevy onemocnění v raném dětském věku (< 2 roky). Prof. M. Stahl z berlínského centra pro CF se zaměřila ve své prezentaci na výběr plicního funkčního vyšetření dětí mladších 2 let, a to porovnáním spirometrického vyšetření, (baby)bodypletysmografie, impulzní oscilometrie v tomto věkovém období s metodou multiple-breath washout (MBW). MBW určuje homogenitu plicní ventilace pomocí lung clearance indexu (LCI); detekuje abnormální LCI u kojenců s CF (LCI byl signifikantně vyšší u kojenců – výsledky studie byly publikovány Davies et al., ERJ, 2017); dynamika LCI odráží stav plicní infekce (progrese LCI je spojena s detekcí patogenu dýchacích cest); LCI koreluje s markery zánětu dýchacích cest a dechovou frekvencí; LCI koreluje se strukturálními plicními změnami nemocných CF; LCI odráží i léčebné odpovědi kojenců s CF. MBW lze provádět multicentricky, ale jako nevýhody se jeví dosavadní absence obecně platných referenčních hodnot v tomto věkovém období, dále že normální LCI definitivně nevylučuje plicní patologii a že toto vyšetření může vyžadovat mírnou sedaci. Lze tedy shrnout, že LCI je u nemocných CF doporučováno již od raného věku.

Prof. T. Semple z londýnského centra pro CF prezentoval možnosti zobrazovacích vyšetření plic u dětí mladších 2 let (počítačová tomografie – CT, magnetická rezonance – MR). CT je citlivějším a specifičtějším vyšetřením z hlediska hodnocení plicního postižení (bronchiektázií) v porovnání s funkčním plicním vyšetřením. Výsledky klinických studií dokazují, že přítomnost jakéhokoli plicního postižení u dětí mladších 2 let predikuje závažnost onemocnění ve školním věku; dýchací cesty jsou u dětí s CF mladších 2 let větší a silnější v porovnání se zdravými jedinci stejného věku. RECOVER studie hodnotila efekt ETI terapie a potvrdila regresi strukturálních plicních změn během 12měsíčního užívání trojkombinace modulátorů CFTR proteinu u 117 nemocných s CF (věk 12–22 let). MR vyšetření plic je právem doporučováno jako vyšetření bez radiační zátěže vhodné k longitudinálnímu sledování časného plicního onemocnění i hodnocení efektu modulátorové terapie, zpomalující progresi onemocnění, resp. zamezující vzniku poškození plic u kojenců a předškolních dětí s CF. Jako optimální se jeví kombinované vyšetření MR hodnotící strukturální i funkční plicní změny, ale zatím není dostupné v běžné klinické praxi pro děti mladší 2 let.

Efekt modulátorové léčby je komplexní. Dochází ke zlepšení nutričního stavu (hodnotíme podle BMI; body mass index), ke zlepšení (zpomalení poklesu) plicních funkcí (hodnotíme podle FEV1; objem vzduchu vydechnutý s největším úsilím za první vteřinu po maximálním nádechu), k regresi strukturálních plicních změn (hodnotíme podle Brody II score CT skenů nebo podle MR plic), k poklesu hodnot potního testu a k významnému zlepšení kvality života (QoL). Velkým benefitem pro nemocné je možnost redukce symptomatické terapie, jedná se zejména o snížení frekvence inhalací hypertonického solného roztoku (3–6% NaCl) či rekombinantní lidské DNázy, ev. i inhalační antibiotické terapie, a dále snížení pankreatické substituce.

Otázkou zůstává, jak deeskalovat a případně následně ukončit symptomatickou terapii CF a/nebo respirační fyzioterapii (ACT; airway clearance techniques). Tohoto tématu se týkalo sobotní sympozium s názvem Ukončení terapie v éře CFTR modulátorů, kterému předsedali prof. P. Reix z Lyonu a prof. A. M. Dittrich z Hannoveru. Přednášející se zabývali možnostmi snížení či ukončení inhalační mukolytické a antibiotické léčby, fyzioterapie, ale i inzulinoterapie. Neexistuje jednoznačné obecné doporučení aplikovatelné pro všechny nemocné. Snížení symptomatické terapie musí být vždy individualizované, tj. doporučené individuálně danému pacientovi lékařem – specialistou na problematiku CF, a to na základě zhodnocení několika faktorů, zvláště věku nemocného, tíže plicního postižení, komorbidit, ale i možností/přístupu k léčbě CFTRm a léčebné zátěže. Na základě prezentovaných výsledků klinických studií lze konstatovat, že léčba CFTRm přinesla nemocným velký klinický benefit, že symptomatická inhalační terapie CF (kromě svého benefitu) je nákladná, časově náročná a zatěžující pro pacienty a že u nemocných, kteří jsou stabilní na trojkombinaci modulátorů (ETI), může být symptomatická inhalační mukolytická a antibiotická terapie deeskalována při zachování klinické stability, tzn. v praxi, že po domluvě se postupně sníží frekvence/ukončí léčba při pravidelném monitoringu – hodnocení klinického stavu, plicních funkcí (optimální je z dlouhodobého hlediska vyšetření LCI) apod. První kontrola po deeskakalaci této terapie je doporučena s odstupem 3 měsíců.

Co se týká respirační fyzioterapie v éře modulátorů CFTR, Lisa Morrison, hlavní fyzioterapeutka centra CF pro dospělé v Glasgow, diskutovala otázku týkající se (ne)zbytnosti fyzioterapie, její nutnosti u neexpektorujících nemocných. Potřebujeme tedy fyzioterapii, když na modulátorové léčbě klesá produkce sputa a většina nemocných (převážně dětských) již spontánně nevykašlává? Začátkem letošního roku byly publikovány aktualizované evropské standardy péče o nemocné s CF (ECFS Standards of Care) zahrnující i principy rehabilitační péče o nemocné s CF. Aktuálně neexistují důkazy PRO, ani PROTI fyzioterapii u nemocných s CF plně reagujících na CFTRm. Současně je vysoká variabilita v odpovědi na terapii CFTRm.
Je otázkou, pokud nemocný nevykašlává, zda opravdu sputum v dýchacích cestách nemá... Na letošní evropské CF konferenci bylo 7 posterů na téma indukovaného sputa. Výběr techniky airway clearance musí být individualizovaný, fyzioterapie znamená více než jen očistu dýchacích cest. Je třeba si uvědomit, že akutní exacerbace u mnoha nemocných i v éře modulátorů stále jsou a budou a že k dosažení nejlepších klinických výsledků je nezbytná optimální spolupráce pacienta (adherence). Dokud nebudou data (evidence-based), ACT je stále doporučována i v éře CFTRm terapie.

Karcinogeneze a prevence nádorů v éře CFTRm

Prof. D. Peckham prezentoval nejčastější typy nádorů v souvislosti se základní diagnózou CF a stárnutím populace CF nemocných. Mezi rizikové faktory se řadí zejména CFTR dysfunkce, snížení CFTR tumor supresorové funkce, vysoká zánětlivá aktivita, střevní dysbióza, strava s vysokým obsahem tuku a nízkým obsahem vlákniny, diabetes. Prevence onkologických onemocnění je zásadní, časná screeningová vyšetření včetně kolonoskopie jsou doporučována.

V rámci závěrečné plenární schůze byla velmi zajímavá přednáška prof. M. Amaral na téma Ztráta funkce CFTR a karcinogeneze. Pro onemocnění CF je typická porucha diferenciace epitelu, kdy proliferace je zesílena a regenerace narušena. Záchrana CFTR současnými modulátory částečně vrací epiteliálně-mezenchymální přechod (EMP) a částečně obnovuje diferenciaci, což dokazuje, že funkční CFTR protein (chloridový kanál) přímo udržuje stav epitelu a zabraňuje epiteliálně-mezenchymálnímu přechodu (dokonce i bez infekce, zánětu). V současné době je stále ještě prostor k dalšímu zlepšování – obnově mutantního CFTR proteinu pomocí modulátorů, zejména co se týká role CFTR při udržování stavu epitelu a při prevenci EMP a onkogeneze.

CFRD, diabetes mellitus vázaný na CF, obezita s ohledem na vyšší kardiovaskulární riziko u nemocných CF a aktuální možnosti genové terapie (vektory, mRNA, antisense oligonukleotidy) patřily mezi další diskutovaná témata na letošní konferenci. Aktuální informace na tato témata budou postupně obsahem dalších příspěvků na online portálu CF v praxi.

Během sobotní závěrečné plenární schůze jsme si potvrdili, jak výborně si Česká republika stojí z hlediska dostupnosti modulátorové léčby nemocným CF; prezentována byla významná celosvětová variabilita. Pro všechny nemocné, včetně těch na modulátorové terapii, platí, že adherence je nezbytná k zajištění optimálního efektu, a to adherence k modulátorům CFTR i k ostatní léčbě CF, čímž myslíme především inhalační symptomatickou terapii.

Další ročník této konference (48th European Cystic Fibrosis Conference) se uskuteční  začátkem června 2025 v italském Miláně. Předpokládáme, stejně jako letos, bohatou aktivní účast zástupců multidisciplinárních týmů z českých a moravskoslezských specializovaných pracovišť pro diagnostiku a léčbu nemocných s CF.

 

MUDr. Marcela Kreslová, Ph.D.
Dětská klinika a Centrum cystické fibrózy FN Plzeň

V Plzni dne 13. 6. 2024

Attachment u CF aneb První roky s diagnózou

11. 12. 2024

Je známo, že sdělení závažné diagnózy dítěte je událostí, která negativně zasahuje do psychiky rodiče. Takové sdělení působí vždy šok, se kterým se každý člověk vyrovnává podle toho, jakou má sám psychickou kapacitu takové události zvládat.

Fyzioterapie pro pacienty s cystickou fibrózou

11. 11. 2024

Adherence k léčbě může být v léčbě chronických onemocnění výzvou. Lékař, jako základní člen multidisciplinárního týmu starajícího se o pacienty s cystickou fibrózou, by si měl být vědom svých možností v ovlivnění adherence, všeobecně i individuálně (např. podle věku pacienta) a svůj přístup podle toho měnit.

Adherence k léčbě u pacientů s CF – jak ji může ovlivnit lékař?

25. 09. 2024

Adherence k léčbě může být v léčbě chronických onemocnění výzvou. Lékař, jako základní člen multidisciplinárního týmu starajícího se o pacienty s cystickou fibrózou, by si měl být vědom svých možností v ovlivnění adherence, všeobecně i individuálně (např. podle věku pacienta) a svůj přístup podle toho měnit.


Partneři projektu